


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 5.2 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 40 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 50 A |
| Max Power Dissipation | 153 W |
| Power Dissipation | 153 W |
| Threshold Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.195 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 145 A |
| Rds On Max | 5.2 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 48 ns |
| Reverse Recovery Time | 51 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 78 ns |
| Dual Supply Voltage | 40 V |
| Gate Charge | 116 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.2 mΩ |
| Nominal Vgs | 2.5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1378
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89213
Ext.Price$0.89213
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89213 | $0.89213 |
| 10 | $0.72883 | $7.28830 |
| 25 | $0.67205 | $16.80125 |
| 50 | $0.61970 | $30.98500 |
| 100 | $0.57143 | $57.14300 |
| 300 | $0.54644 | $163.93200 |
| 500 | $0.52254 | $261.27000 |
| 1000 | $0.49810 | $498.10000 |
